ZIPOL-H

METAL-OKSİT BAZLI, ATLAMA ARALIKSIZ
POLİMER MAHFAZALI PARAFUDR


ZIPOL-H
Uygulanan Standartlar : IEC 99-4, TS EN 60099-4

Anma Boşalma Akımı (ln) : 10kA (8/20 µs)

Anma Gerilimi (Ur) : 6 – 36 kV rms

Basınç Boşaltma Sınıfı : B, 20kA rms, sim

Enerji Soğurma Kapasitesi : 2.5 kJ/kV

Kullanım Yeri : Harici tip, 0-1200 m. Yükseklikte

Uzun Süreli Akım Dayanımı : 250 A, 2000 µs

Yüksek Akım Darbesi Dayanımı : 100 kA-peak (4/10 µs)

Frekans : 50 Hz

Yeni teklonojiyi takip eden ve kaliteye ısrarla önem veren DİSAŞ A.Ş. silikon izolatörlü metal-oksit parafudrlarını ISO-9001 Kalite sistemi dahilinde imal etmektedir.

 

SİLİKON MAHFAZA

Disaş tesislerinde imal edilen polimer izolatörler, hidrofobik (su tutmaz) olmak ve güneş ışınlarından etkilenmemek özelliklerini en ağır koşullarda sürdürebilen, elektriksel karakteristikleri parafudr kullanımı için özellikle seçilmiş, üstün kalitedeki silikon malzemeden yapılırlar.

Zipol parafudrlar, porselen mahfazalı parafudrlara göre özel etek şekli sayesinde uzun kaçak yolu mesafesi ve hafifliği sayesinde taşıma ve montajda rahatlık açısından üstün özellikleri ile kullanıcıya istenen tüm kolaylıkları temin eder.

Özel tasarımla dizgilendirilmiş varistörler ve silikondan mamul polimer mahfazadan oluşan zipol parafudrlar, her türlü koşulda üstün performans gösterecek elektriksel ve giziksel karakteristiklere haizdir.

 

VARİSTÖRLER

Konusunda, dünyanın en tecrübeli ve en büyük firmalarından birinden ithal edilen ZnO dirençler (varistörler) Disaş laboratuvarında tüm standart deneylere tabi tutulurlar.

İmalata alınan varistörler, özel bir yöntemle dizgilendirilip gerekli fiziksel özellikler kazandırıldıktan sonra, polimer mahfazalı parafudrda kullanılacak hale getirilirler.

Varistörlerin, polimer mahfaza kullanıma yönelik dizgilendirme tasarımı, parafudrun hem yüksek akım darbelerine dayanıklılığı hem de ısık karakteristiklerinin sürekliliğini temin eder.

PARAFUDR AYIRICISI

ZIPOL parafudrlar, müşteri tarafından istenmesi durumunda, parapfudr ayırıcısı ile birlikte temin edilirler.

Parafudr ayırıcısı, parafudr içinden (herhangi bir arıza nedeniyle) aşırı bir akım geçip parafudr arızalandığında, parafudrun sürekli olarak devrede kalması engellenmiş olur, hem de parafudrun arızalandığının uzaktan görülmesi temin edilir.


DENEYLER

Disaş tesislerindeki laboratuvar, metal-oksit parafudr standardında yer alan tüm kabul ve imalat deneylerinin yanısıra, bir dizi tip deneylerini de yapabilen Türkiye’deki tek laboratuvardır.

Zipol parafudrda kullanılan polimer mahfazalar ve varistörler imalat öncesi tek tek deneyden geçirildikten sonra, ISO-9002 Kalite Sistemi imalatı gerçekleştirilir. Komple parafudrlar daha sonra, Standart’ta öngörülen tüm imalat deneylerine tabi tutulur ve ISO Kalite Sistemi’nin tüm kriterlerini sağlayan parafudrlar sevkiyata hazır hale gelir.
Ur : Anma Gerilimi
Uc : Maksimum Sürekli İşletme Gerilimi
Usteep : Dik Akım Darbesi Artık Gerilimi (1/20 µs-dalga)
Ures : Yıldırım Akım Darbesi Artık Gerilimi (8/20 µs-dalga)
TOV : Geçici Aşırı Gerilim Kapasitesi

 

Parafudr Montaj Seçenekleri

1 - Tabandan montajlı izole kelepçesiz
2 - Metal kelepçeyle, izole kelepçe yok.
3 - Ayırıcılı ve izole kelepçeli
4 - Ayırıcılı, izole kelepçeli ve nema bağlantı parçaları ile birlikte

 

Hat ve toprak bağlantıları standart olarak M10 ölçüsündedir. Hat terminali klemensi 10-70 mm² alüminyum veya bakır iletken için uygundur.


 ©2011 Disaş AŞ