ZIPOL-J

METAL-OKSİT BAZLI, ATLAMA ARALIKSIZ
POLİMER MAHFAZALI PARAFUDR


ZIPOL-J
Uygulanan Standartlar : IEC 60099-4, TS EN 60099-4
Anma Boşalma Akımı (ln) : 10kA (8/20 µs)
Hat Boşaltma Sınıfı : 3

Yeni teklonojiyi takip eden ve kaliteye ısrarla önem veren DİSAŞ A.Ş. silikon izolatörlü metal-oksit parafudrlarını ISO-9001 Kalite sistemi dahilinde imal etmektedir.

 

SİLİKON MAHFAZA

Disaş tesislerinde imal edilen polimer izolatörler, hidrofobik (su tutmaz) olmak ve güneş ışınlarından etkilenmemek özelliklerini en ağır koşullarda sürdürebilen, elektriksel karakteristikleri parafudr kullanımı için özellikle seçilmiş, üstün kalitedeki silikon malzemeden yapılırlar.

Zipol parafudrlar, porselen mahfazalı parafudrlara göre özel etek şekli sayesinde uzun kaçak yolu mesafesi ve hafifliği sayesinde taşıma ve montajda rahatlık açısından üstün özellikleri ile kullanıcıya istenen tüm kolaylıkları temin eder.

Özel tasarımla dizgilendirilmiş varistörler ve silikondan mamul polimer mahfazadan oluşan zipol parafudrlar, her türlü koşulda üstün performans gösterecek elektriksel ve giziksel karakteristiklere haizdir.

 

VARİSTÖRLER

Konusunda, dünyanın en tecrübeli ve en büyük firmalarından birinden ithal edilen ZnO dirençler (varistörler) Disaş laboratuvarında tüm standart deneylere tabi tutulurlar.

İmalata alınan varistörler, özel bir yöntemle dizgilendirilip gerekli fiziksel özellikler kazandırıldıktan sonra, polimer mahfazalı parafudrda kullanılacak hale getirilirler.

Varistörlerin, polimer mahfaza kullanıma yönelik dizgilendirme tasarımı, parafudrun hem yüksek akım darbelerine dayanıklılığı hem de ısık karakteristiklerinin sürekliliğini temin eder.

DENEYLER

Disaş tesislerindeki laboratuvar, metal-oksit parafudr standardında yer alan tüm kabul ve imalat deneylerinin yanısıra, bir dizi tip deneylerini de yapabilen Türkiye’deki tek laboratuvardır.

Zipol parafudrda kullanılan polimer mahfazalar ve varistörler imalat öncesi tek tek deneyden geçirildikten sonra, ISO-9002 Kalite Sistemi imalatı gerçekleştirilir. Komple parafudrlar daha sonra, Standart’ta öngörülen tüm imalat deneylerine tabi tutulur ve ISO Kalite Sistemi’nin tüm kriterlerini sağlayan parafudrlar sevkiyata hazır hale gelir.

 

PARAFUDR MONTAJI

Standart Sevkiyat: ZİPOL-J tipi parafudr tabandan montajlı tip parafudrdur. Bu parafudrların, beton veya çelik konstrüksiyonlara montajı, parafudrla birlikte verilen parafudr tabanında kullanılacak 4 adet M16 cıvata ile yapılır. Parafudr tabanındaki M12 cıvata ise "topraklama" için kullanılır. Hat boşaltması ise, müşterinin talebine göre Ø30x80mm veya Ø40x120mm boyutlarındaki silindirik terminal ile yapılır.

Aksesuarlar: Anma gerilimi (Ur) 120kV'dan yüksek olan parafudrlar için korona halkası standart olarak verilir. ZİPOL-J tipi parafudrlar, talep edilmesi halinde, ampermetresiz veya ampermetreli darbe sayıcı ve izole ayaklarla birlikte temin edilebilir.Ur : Anma Gerilimi
Uc : Maksimum Sürekli İşletme Gerilimi
Usteep : Dik Akım Darbesi Artık Gerilimi (1/20 µs-dalga)
Ures : Yıldırım Akım Darbesi Artık Gerilimi (8/20 µs-dalga)
TOV : Geçici Aşırı Gerilim Kapasitesi
 ©2011 Disaş AŞ