ZIPOL-N

METAL-OKSİT BAZLI, ATLAMA ARALIKSIZ
POLİMER MAHFAZALI PARAFUDR

ZIPOL-NUygulanan Standartlar : IEC 99-4, TS EN 60099-4

Anma Boşalma Akımı (ln) : 5kA (8/20 µs)

Anma Gerilimi (Ur) : 6 – 36 kV rms

Basınç Boşaltma Sınıfı : B, 20kA rms, sim

Enerji Soğurma Kapasitesi : 1.5 kJ/kV

Kullanım Yeri : Harici tip, 0-1200 m. Yükseklikte

Uzun Süreli Akım Dayanımı : 75 A, 1000 µs

Yüksek Akım Darbesi Dayanımı : 65 kA-peak (4/10 µs)

Frekans : 50 Hz


Yeni teklonojiyi takip eden ve kaliteye ısrarla önem veren DİSAŞ A.Ş. polimer izolatörlü metal-oksit parafudrlarını
ISO-9001 Kalite sistemi dahilinde imal etmektedir.

 

 

SİLİKON MAHFAZA

Disaş tesislerinde imal edilen polimer izolatörler, hidrofobik (su tutmaz) olmak ve güneş ışınlarından etkilenmemek özelliklerini en ağır koşullarda sürdürebilen, elektriksel karakteristikleri parafudr kullanımı için özellikle seçilmiş, üstün kalitedeki silikon malzemeden yapılırlar.

ZİPOL parafudrlar, porselen mahfazalı parafudrlara göre özel etek şekli sayesinde uzun kaçak yolu mesafesi ve hafifliği sayesinde taşıma ve montajda rahatlık açısından üstün özellikleri ile kullanıcıya istenen tüm kolaylıkları temin eder.

Özel tasarımla dizgilendirilmiş varistörler ve silikondan mamul polimer mahfazadan oluşan ZİPOL parafudrlar, her türlü koşulda üstün performans gösterecek elektriksel ve giziksel karakteristiklere haizdir.

 

VARİSTÖRLER

Konusunda, dünyanın en tecrübeli ve en büyük firmalarından birinden ithal edilen ZnO dirençler (varistörler) Disaş laboratuvarında tüm standart deneylere tabi tutulurlar.

İmalata alınan varistörler, özel bir yöntemle dizgilendirilip gerekli fiziksel özellikler kazandırıldıktan sonra, polimer mahfazalı parafudrda kullanılacak hale getirilirler.

Varistörlerin, polimer mahfaza kullanıma yönelik dizgilendirme tasarımı, parafudrun hem yüksek akım darbelerine dayanıklılığı hem de ısık karakteristiklerinin sürekliliğini temin eder.

 

DENEYLER

Disaş tesislerindeki laboratuvar, metal-oksit parafudr standardında yer alan tüm kabul ve imalat deneylerinin yanısıra, bir dizi tip deneylerini de yapabilen Türkiye’deki tek laboratuvardır.

ZİPOL parafudrda kullanılan polimer mahfazalar ve varistörler imalat öncesi tek tek deneyden geçirildikten sonra, ISO-9001 Kalite Sistemi imalatı gerçekleştirilir. Komple parafudrlar daha sonra, Standart’ta öngörülen tüm imalat deneylerine tabi tutulur ve ISO Kalite Sistemi’nin tüm kriterlerini sağlayan parafudrlar sevkiyata hazır hale gelir.Ur : Anma Gerilimi
Umcov : Maksimum Sürekli İşletme Gerilimi
Usteep : Dik Ak ım Darbesi Artık Gerilimi (1/20 µs-dalga)
Ures : Yıldırım Akım Darbesi Artık Gerilimi (8/20 µs-dalga)
TOV : Ge çici Aşırı Gerilim Kapasitesi


Parafudr Montaj Seçenekleri

1 - Tabandan montajlı izole kelepçesiz
2 - Metal kelepçeyle, izole kelepçe yok.
3 - Ayırıcılı ve izole kelepçeli
4 - Ayırıcılı, izole kelepçeli ve nema bağlantı parçaları ile birlikte

 

Hat ve toprak bağlantıları standart olarak M10 ölçüsündedir. Hat terminali klemensi 10-70 mm² alüminyum veya bakır iletken için uygundur

 ©2011 Disaş AŞ